Rozhľadňa a útulňa pri vrchu Žobrák

Rozhľadňa sa nachádza v pohorí Čergov, v nadmorskej výške 893 m n. m., v blízkosti sedla Žobrák. Základom konštrukcie sú drevené stĺpy z elektrického vedenia, ktoré sú v zemi upevnené pomocou betónových pätníkov. Vyhliadková veža má 3 poschodia. V najnižšom je útulňa, ktorá vystačí pre 5 ľudí. Ostatné 2 poschodia slúžia ako vyhliadka na Čergovské pohorie a obce na úpätí Čergova – Hervartov, Mihaľov, Kľušov, Bartošovce. V okolí sa nachádzajú lavičky a ohnisko. Voda v blízkosti nie je. Vo vyhliadkovej veži (v jej útulni) sa nachádza vrcholová kniha v drevenej skrinke. Rozhľadňu vybudovali vo svojom voľnom čase obyvatelia obce Hervartov.

Najkratšie výstupové trasy k rozhľadni sú z obcí Hervartov alebo Kríže.

Z Hervartova vedie na Žobrák červená značka (Cesta hrdinov SNP). Celkové prevýšenie je 427 metrov na úseku 3 km. Rozhľadňa sa nachádza asi 1 minútu za sedlom Žobrák, smerom na Šoltýsovu poľanu. Celkovo výstup z Hervartova trvá približne jeden a pol hodiny.

Z obce Kríže sa k rozhľadni dá dostať po modrej značke. Je tam však trošku prudšie stúpanie, no na krátkom úseku. Celkové prevýšenie je 333 metrov a samotný výstup trvá približne jednu hodinu.

Publikujte tento článok na: